» کراتینه مو چیست؟

انواع کراتین موی سر

کراتینه مو چیست؟
 به تازگی تعداد زیادی از افراد برای اینکه وز و فر موهایشان را از بین ببرند از روش های صافی دائم و یا صافی نیمه دائم همچون کراتینه مو یا بوتاکس مو استفاده می کنند
کراتینه مو ، جهت از بین بردن وز موها و درخشان کردن موهای خشک است و خاصیت درمانی دارد این فرآیند مو به منظور بهبود آسیب‌ دیدگی موهای فر و وز می‌پردازد و موها را لخت و نرم می‌کند. کراتینه طرفدارهای  بسیاری پیدا کرده و افرادی که در این مورد تخصص دارند در سالن‌های زیبایی این کار را انجام می دهند.
در فرآیند کراتینه مو، تمام تارهای مو با پروتئین کراتین آغشته می‌شوند که موجب  صاف و نرم شدن مو می‌شود. اما اینطور نیست که فقط کسانی که موهای خشک یا فر دارند می‌توانند از این روش استفاده کنند؛ بلکه همه افراد با انواع موها حتی افرادی که موی معمولی، حالت دار و رنگ شده هم دارند می‌توانند موهای خود را کراتینه کنند.
کراتین مو چیست؟
کراتین در اصل پروتئین سازنده‌ی ناخن، مو و پوست بدن انسان است. حتی در بدن حیوانات نیز کراتین وجود دارد و این پروتئین را می‌توان در پشم،پر، شاخ یا سم آن ها یافت. بعضی از کراتین‌ها وظایفی همچون تولید پروتئین و رشد سلول‌ها را دارند. کراتین مویی که در موی انسان وجود دارد، منجر می‌شود که موهایی نرم و درخشان و قوی داشته باشیم. که این پروتئین ها در موهای فر و آسیب‌دیده کمتر هستند که باعث خشک شدن این نوع موها می شود. در ادامه به روش های کراتینه مو می پردازیم:
روش های کراتینه کردن مو
کراتینه مو مانند دیگر روش‌های درمانی برای مو مختلف است پیشنهاد می‌شود قبل از کراتینه مو، اول درمورد انواع راه های کراتینه مو مطالعه کنید تا بتوانید بهترین روش را برای کراتینه موهای خود انتخاب کنید.
کراتینه احیایی
این نوع کراتینه وز مو را از بین می‌برد درصورتی که حالت و فر موها را نگه می دارد. این روش برای افرادی مناسب است که دوست دارند فر موهایشان را حفظ کنند و موهایشان را فر کنند، کراتینه احیایی برای افرادی که موی فر دارند خیلی مناسب است در این نوع کراتینه آرایشگران، موی مشتری را از ریشه تا نوک مو با مواد کراتینه می‌پوشانند. بعد از آن با سشوار و یک اتوی مویی که سرامیکی است موها را صاف می‌کنند. بعد از این فرآیند موهای شما تا حدود دو ماه قابل کنترل است.

کراتینه برزیلی
در روش کراتینه برزیلی، وز موها از بین می رود و بعد موها را صاف می‌کنند و همچنین حجم موها را حفظ می‌کند. این روش برای افرادی مناسب است که موهای  آن ها خیلی فر می باشد و همچنین به رطوبت نیز بسیار حساس می باشد روش کراتینه برزیلی اینگونه است که مو را با مواد کراتینه می پوشانند، و بعد از آن با یک سشوار و برس گرد فلزی موها را خشک می‌کنند. سپس با استفاده از اتوی موی حرفه ای، به صاف کردن موها می پردازند. به خاطر حجم موها این روش تقریبا یک ساعت الی یک ساعت و نیم به طول می کشد.
ماندگاری کراتینه برزیلی ماندگاری بین۳ تا ۶ ماه دارد. در این پرسه، موها با روغن‌های مفید و لازم و ضروری تغذیه می‌شود به طوری که یک لایه از پروتئین روی موها را قرار بگیرد و موجب نرمی و صافی مو شود. شما می‌توانید در همان روز اول موهای خود را بشویید و حالت دهید.
کراتینه مو مردانه
کراتینه مو فقط مخصوص موی خانم ها نمی باشد و در اکثر آرایشگاه‌های مردانه هم از این روش برای موهای آقایان، مخصوصاً افرادی که موهای بلند یا فر دارند استفاده می‌شود. کراتینه مو مردانه جایگزین مناسبی برای روش‌های سنتی مانند گلت کردن موها که قبلاً در آرایشگاه‌های مردانه رواج داشت شده‌است. در این فرآیند بجز نرم شدن موها، خشکی موها نیز از بین می رود و مردان هم می‌توانند از موهای صاف و بدون فر لذت ببرند و بهره‌مند شوند.
ماندگاری کراتینه مو چقدر است؟
روش های مختلفی برای کراتین موها وجود دارد و آرایشگرانی که در این زمینه تخصص و مهارت لازم را دارند با در نظر گرفتن به نیاز و نوع موهای مشتری از بهترین مواد با روش مناسب استفاده می کنند. بعضی از روش های کراتینه مو بالای چند ماه  یعنی از 3 الی 6 ماه ماندگاری دارند؛ اما برخی از روش ها  فقط برای از بین بردن وز و فر مو استفاده می شوند و کمتر از دو ماه  ماندگاری دارند. پس باید به این نکته توجه کنید که در روش های کراتینه کردن مو، منافد موها با کراتین پر می شود که پس از چند ماه شستشوی موها ، این پروتئین‌های از بافت موها شسته می‌شوند.
مزایای کراتینه  مو
 با صحبت کردن با کسانی که کراتینه کردن مو را تجربه کرده‌اند، به یک سری مزایایی که آنها اشاره کردن می پردازیم . با توجه به تجربه ی آن ها نتیجه کراتین مو بسته به نوع و بافت موی شما و نیز به اینکه موهای شما سالم یا ضخیم است بستگی دارد. انواع راه های کراتینه ، نتایج مختلفی دارد اما به طور کلی دارای مزایایی به شرح زیر است:
1- پر کردن جاهای خالی و نازک هر تار مو با پروتئین
2- صاف کردن مو پر
3- موها را براق و درخشان می کند
4- کمک می کند تا موها صاف و ضخیم نشان داده شود
5- می توانید راحت تر موهایتان را کنترل کنید (دیگر نیاز به محصولاتی برای حالت دادن به آن ها ندارید)
 عوارض کراتینه مو
به طور کلی در حال حاضر گزارشی مبنی بر عوارض ناشی از کراتینه کردن موها وجود ندارد اما برخی از محصولاتی که ارزان و کیفیت پایین دارند با ترکیبات نامناسب و همچنین آن دسته از آرایشگرهایی که به اندازه کافی مهارت ندارند موجب به وجود آمدن عوارضی برای موها می شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.
آسیب و ریزش مو
در بعضی افراد بعد از انجام کراتینه گزارشی چون افزایش نازک شدن تارهای مو و ریزش آن ها داده شده‌است. علت اصلی این عارضه کاملا شناخته‌ شده نیست؛ ولی ممکن است به دلیل حرارت بالای اتو مو باشد که به فولیکول های مو آسیب می رساند و باعث ریزش موها می شود.
عامل فرمالدهید
از اصلی ترین و مهم ترین عوارض کراتینه می توانیم به مواد کراتینه مو که دارای فرمالدهید است اشاره کنیم . فرمالدهید  ازجمله موادی است که درگروه مواد سرطان زا طبقه بندی شده‌ است و به همین علت موادی که از این ماده تشکیل شده‌ است، از طرف اتحادیه اروپا و کانادا  برای مصرف منع شده اند. یعنی که این ماده می‌تواند موجب  سرطان شود یا اینکه به رشد آن کمک کند. محصولاتی که دارای فرمالدهید باشد، گاز فرمالدهید را در هوا پخش می‌کند و این گاز می تواند باعث سرفه، خارش و سوزش گلو شود.افراد و آرایشگرهایی که با مواد کراتینه مو همیشه سر وکار دارند بیشتر در معرض گاز فرمالدهید هستند و برای آن ها ضرر دارد. برای همین توصیه می شود خانم هایی ک باردار هستند در سالن هایی که به انجام خدمات کراتینه می پردازند حضور نداشته باشند.
”  توجه اگر باردار هستیتد یا آلرژیک دارید، باید از کراتینه کردن مو که دارای  مواد فرمالدهید هستند اجتناب کنید.”
استفاده از محصولات خاص
بعد از آن که فرآیند کراتینه روی موها انجام شد می بایست  از شامپو‌ و نرم کننده‌های مخصوص همانند شامپو کراتینه مو استفاده شود این شامپوها  فاقد سولفات و مواد شیمیایی هستند استفاده ازاین شامپوها به خاطر این است که استفاده از شامپوهای معمولی دوام کراتینه را پایین می‌آوردند. این شامپوها ی کراتینه عموما قیمت بالاتری دارند.
کراتینه در زمان قاعدگی
 ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا کراتینه کردن مو در زمان پریودی کار درستی است یا خیر؟ در اینجا به سوال شما پاسخ می‌دهیم. از آنجایی که هورمون ها در زمان قاعدگی  تغییر می‌کنند، طبیعتا پوست بدن حساس تر از قبل عمل می‌کند. به بخاطر اینکه موقع کراتینه مو ،پوست سر در معرض  این مواد کراتینه قرار می‌گیرند، امکان دارد تحریک شده و دچار التهاب و حساسیت شود. بنابراین توصیه می‌شود از کراتینه کردن در دوران قاعدگی اجتناب کنید.
جایگزین های مناسب کراتینه کردن مو
محصولات بهداشتی زیادی چون ماسک‌های دارای کراتین در بازار وجود دارند که از آن ها برای نرم شدن موها می توانید استفاده‌کنید. همچنین برای حالت دادن موهایتان پس از حمام می توانید از کرم مو استفاده‌کنید. از آنجایی که موهای فر و مجعد از موهای دیگر خشک‌تر هستند. بیشتر از ۳ یا حداکثر ۴ بار در هفته موهایتان را نشویید.  استفاده بیش از حد از شامپو باعث می شود روغن های طبیعی سر را از بین ببرد.
 کراتینه مو موجب می شود تا شما موهای صاف و براق داشته باشین این در حالی است که خیلی از محصولات وجود دارند که
 می‌توانند همان تاثیر را برای موها داشته‌ باشند و جایگزین‌های عالی برای کراتینه مو باشند.
با محصولات خوب و طبیعی موهایتان آبرسانی کنید تا قوی‌تر و براق‌تر و نرم‌تر شوند. ازجمله محصولاتی که به طور طبیعی برای رطوبت رسانی مو مناسب هستند و کمک می کند که موهایتان و پوست سرتان سالم باشند. این محصولات  هستند :

1- روغن آفتاب گردان
2- روغن آرگان
3- روغن زیتون
4- روغن نارگیل
5- شی باتر (shea butter)

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  ریزش موی هورمونی و راه پیشگیری از آن
•  منافذ باز پوست چیست و چه چیزی باعث آن می شود
•  مکمل کراتین چیست؟
•  تمام راه های مقابله با ریزش موی عصبی و جلوگیری از آن
•  حریم خصوصی کاربران

مشاوره رایگان مشاوره رایگان : 03155353098| 09136957925

 ««  ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
پشتیبانی آنلاین اکسیر شفا
سبد خرید اکسیر شفا
اکسیر شفا