» ریزش موی سکه ای و راه های مقابله با آن

جلوگیری از ریزش موی سکه ای و درمان ریزش مو

انواع ریزش موی سر و راه های مقابله با آن
یکی از معزل هایی که امروزه مردم را درگیره خودش کرده و برای آن مرد و زن هم فرقی ندارد ریزش موی شدید است که ریزش موی شدید انواع مختلفی دارد و برای هر فرد مدل آن متفاوت است برای مثال یکی از کلیدی ترین مدل های ریزش موی شدید، ریزش موی سکه ای است که ما برای شما آن را به طور کامل توضیح می دهیم.


ریزش موی سکه ای و راه های مقابله با آن چیست؟
ریزش موی سکه ای یکی از بدترین مدل ریزش مو در افراد است و این یک بیماری شایع با علت ناشناخته به شمار می رود و دانشنمدان در حال برسی در مورد این بیماری هستند.
ریزش موی سکه ای یک بیماری خود ایمن شناخته شده است و علت این بیماری این است که سیستم ایمنی بدن به جای مقابله با عوامل بیماری زا به اشتباهی به سلول های سالم بدن حمله می کند و به آنها آسیب می زند یا از بین می برد.
در مورد ریزش موی سکه ای سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله میکند و باعث التهاب ریشه مو و در نهایت ریزش مو می شود.


علت ریزش موی سکه ای چیست؟
ریزش موی سکه ای زمانی اتفاق می افتد که گلبول های سفید موجود در سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کنند و رشد آن را کاهش می دهند و به مرور زمان رشد مو قطع می شود و از بین می رود و دلیل این که چرا سیستم ایمنی بدن فولیکول های مو را مورد حمله قرار می دهد هنوز به درستی شناخته نشده است.
علیرغم آنکه هنوز دانشمندان و متخصصان علت ریزش موی سکه ای را پیدا نکردن اما به نظر می رسد عوامل ژنتیکی در بروز الوپسی سکه ای نقش دارد  چون بروز این عارضه در افرادی که یکی از اقوام نزدیک آنها این مشکل را داشته است بیشتر است و خطر بیشتری آنها را تهدید می کند یعنی از هر پنج نفری که به ریزش موی سکه ای مبتلا می شوند یکی از آنها در اقوام و فامیل نزدیکش این مشکل را داشته است.
طبق تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند استرس تاثیر چندانی روی این بیماری ندارد فقط استرس بسیار زیاد می تواند نقش تحریک کننده ای روی این عارضه داشته باشد اما تحقیقات نشان داده است عوامل ژنتیکی روی این عارضه نقش بسیار زیادی دارد.


نشانه های ریزش موی سکه ای

شاخص ترین نشانه ریزش موی سکه ای ایجاد لکه های کچلی در قسمت های مو دار بدن است در اثر این بیماری به اندازه یک سکه قسمت مو دار بدن دچار ریزش موی شدید می شود که بیشتر این ریزش مو در نواحی سر است اما به طور کلی می توان این بیماری را در تمام نواحی مو دار بدن مشاهده کرد.
ریزش موی شدید امکانش هست به صورت ناگهانی باشد و طی چند روز یا یک دوره چند هفته ای لکه طاسی روی سر به وجود بیاید ممکن است قبل از اینکه مو در این منطقه شروع به ریختن کند بیمار از قبل احساس سوزش یا خارش را در پوست خود داشته باشد.
فولیکول های مو در منطقه کچلی از بین نمی رود و بعد از اینکه التهاب فولیکول ها کم شود وبه مرور زمان از بین برود مو رشد خودش را شروع می کند و مو در آن منطقه مثل قبل می شود.
افرادی که ریزش موی سکه ای کمی دارند و زیاد نیست اغلب بدون اینکه نیازی به درمان داشته باشند به خودی خود کاملا بهبود پیدا می کنند و هیچ نشانه ایی از آن نمی ماند بدون این که حتی دارویی مصرف کنند.
تقریبا 30% از افرای که به ریزش موی سکه ای دچار می شوند نشانه های بیماری در آنها شدت بیشتری پیدا می کند و به یک چرخه مداوم از ریزش مو و رویش مو تبدیل می شود تقریبا نصف بیماران مبتلا به ریزش مو سکه ای بعد از گذشت یک سال بهبود پیدا می کنند و درمان می شوند.
تقریبا 10% از این بیماران هم ریزش مو سکه ای در آنها افزایش پیدا می کند و ریزش موی سکه ای به ریزش موی کلی در بدن یا همان کچلی تبدیل می شود.


نحوه مراقبت و درمان از قسمت های آسیب دیده ریزش موی سکه ای
در ریزش موی سکه ای بر خلاف دیگر بیماری های پوستی، از جوش، کهیر و سوزش خبری نیست اما مبتلایان به این بیماری می دانند که باید پوست سر،گوش و صورت خود را در برابر نور مستقیم خورشید بپوشانند و دور نگه دارند و باید این را هم بدانند پوست بی مو به سرما حساس تر است.
با توجه به نوع طاسی سکه ای میزان ریزش مو و سن،درمان های متفاوتی برای مهارکردن حملات سیستم ایمنی و یا تحریک فولیکول های مو وجود دارد شیوه درمانی در افرادی که کمتر از 50% از موهای خود را از دست داده اند یعنی این بیماری را به طور خفیف گرفته اند متفاوت است.
پزشک برای بیمارانی که بیش از 50% از موهای خود را از دست داده اند داروی خوراکی، تزریقی یا محلول های متفاوت که روی سر آنها را ماساژمی دهند تجویز می کند.
این را هم برایتان بگوییم که این داروها روی تمام افراد جواب نمی دهد پس قبل از اینکه از آن ها استفاده کنید فواید و عوارض آن را در نظر بگیرید و در مورد آن از پزشک خود مشورت بگیرید.


درمان ریزش موی سکه ای

راهای متفاوتی برای درمان ریزش موی سکه ای وجود دارد که ما برای شما آنها را در ادامه مطلب توضیح می دهیم.
1- تزریق موضعی کورتیکواستروئید: این روش یکی از رایج ترین روش های موجود برای درمان طاسی سکه ای است دارو با سوزن به مناطق طاسی سکه ای طزریق می شود. پزشک متخصص پوست طی 4 تا 6 هفته تمام طزریق های لازم را انجام می دهد.
اگر طزریق کورتیکواستروئید ها موفق امیز باشد 4 هفته بعد از آخرین طزریق اثرات خودش را نشان می دهد و موها رشد می کند و تا کنون عوارض بسیار اندکی در این مدل درمان یافت شده است.
2- ماینوکسیدیل: در این روش درمانی برای تحریک موی سر از شامپو یا محلول موضعی ماینوکسیدیل بر روی پوست سر، ابرو و ریش استفاده می شود.
اگر موهای فرد با استفاده از ماینوکسیدل رشد کامل کند درمان متوقف خواهد شد و نحوه استفاده از آن بسیار راحت است و عوارض جانبی بسیار کمی دارد.
یکی از بهترین ماینوکسیدل هایی که می توانید تهیه کنید و آن را مورد استفاده قرار دهید  محلول موضعی رگرووکس است که کاملا تضمینی و مورد قبول بوده و رضایت کامل را از این محصول داشته اند.

»»» جهت خرید محلول ریزش موی سکه ای ریگرووکس می توانید از فروشگاه اکسیر شفا به صورت آنلاین اقدام نمایید.

 

توسط : ناصر احمدی
  با تشکر از مطلب جامع و خوب شما
پاسخ مدیریت : ممنونم
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  منافذ باز پوست چیست و چه چیزی باعث آن می شود
•  شیوه های پرداخت
•  قوانین و مقررات
•  جوش سر سیاه صورت
•  آمپول نوروبیون چیست

مشاوره رایگان مشاوره رایگان : 03155353098| 09136957925

 ««  ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
پشتیبانی آنلاین اکسیر شفا
سبد خرید اکسیر شفا
اکسیر شفا